טיפול בסרטן ערמונית

סרטן הערמונית הינו הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים מבוגרים (מעל גיל 50) והגורם השני לתמותה ממחלת הסרטן בקרב גברים.

בישראל, יחלו בסרטן הערמונית, מידי שנה, מעל ל- 3000 גברים.
במרבית החולים מדובר במחלה מקומית מוגבלת לערמונית אשר תטופל באמצעות ניתוח או הקרנות.
כ- 15% מהחולים יאובחנו כסובלים ממחלה גרורתית כבר באבחון הראשוני ועוד כ- 10-15% יפתחו גרורות בשלב מאוחר יותר של המחלה.
סה”כ כ- 30% מהחולים יזדקקו לטיפול תרופתי במחלה גרורתית.
טיפול הורמונלי באמצעות דיכוי הפרשת הורמון המין הזכרי, הטסטוסטרון, (סירוס כימי) הינו הטיפול המקובל במצב זה.

מרבית החולים מגיבים לטיפול ההורמונלי, אולם חלק מהחולים יפתחו עמידות לטיפול ההורמונלי, אז המחלה בדרך-כלל מתחדשת ומתקדמת.
בשלב זה הסרטן מוגדר כ”סרטן ערמונית גרורתי עמיד לסירוס”.
אצל 30% מהחולים עם סרטן ערמונית שאינו מגיב לטיפול הורמונלי, מתפשטת המחלה לאיברים אחרים בגוף, כגון: בלוטות הלימפה, הריאות והכבד.

צורת מחלה זו היא בדרך-כלל אגרסיבית ביותר, ומגיבה פחות לטיפולים אונקולוגיים שונים.
קווי הטיפול בשלב זה כוללים כימותרפיה עם תרופות מקבוצת הטקסנים, טיפולים הורמונליים מתקדמים כגון אבירטרון או אנזלוטמיד או טיפולים ביולוגיים.

טיפול חדשני בסרטן ערמונית גרורתי

טיפול חדשני הנמצא בשלבי מחקר מתקדמים, נותן תקווה לחולים בשלב המתקדם של סרטן הערמונית עם גרורות אשר אינו מגיב לטיפולים המקובלים, ניתן היום בארץ לאחר שהצלחתו הוכחה במחקרים שבוצעו בגרמניה ובאוסטרליה עם שיעורי הצלחה גבוהים יחסית לשלב זה של המחלה.

הטיפול מבוסס על הזרקה לתוך הוריד של מולקולה המכילה את האיזוטופ הרדיואקטיבי, לוטציום-177, הנקשרת באופן ספציפי לחלבון ייחודי הנמצא בכמות גבוהה על פני תאי סרטן הערמונית.
מולקולה זו משמשת כעין “טיל מונחה מטרה” הנקשר לתאי הסרטן, מקרין אותם והורג אותם.

לטיפול ממוקד מטרה וחדשני זה קוראים – רדיותרפיה מולקולרית עם 177-Lu-PSMA.

בכדי לבדוק התאמה לטיפול יש צורך לעבור מיפוי כל גופי עם 68-Ga-PSMA במצלמת PET-CT, על מנת לבדוק את נוכחות חלבון המטרה על פני תאי הגידול.

רק לאחר שבמיפוי רואים שהגידול והגרורות מציגים נוכחות של כמות גבוהה של חלבון המטרה ניתן להמשיך את ההכנות לטיפול הכוללות, הערכת תפקוד, ספירת דם, תפקודי כליות, וכו’.
מהלך הטיפול בכללותו הוא יחסית פשוט ולא דורש אשפוז, אלא רק שהייה של עד כ- 4 שעות בבית החולים לאחר הזרקת החומר ולאחר מכן משוחררים הביתה.

ניתן לחזור על הטיפול מידי 6-8 שבועות, התגובה לטיפול נמדדת על-ידי רמת ה- PSA בדם, בדרך כלל ניתנים עד 4 מחזורי טיפול. הטיפול נסבל היטב עם שיפור באיכות החיים של המטופלים.

חשוב לציין שטיפול זה ניתן היום לחולים אשר מיצו את כל האפשרויות הטיפוליות הקיימות ומחלתם ממשיכה להתקדם ואיכות החיים שלהם ירודה.

בארץ יש כבר ניסיון מצטבר של למעלה מ- 300 טיפולים, כאשר בבית החולים רמב”ם טופלו כבר כ-50 ובתל השומר טופלו כבר למעלה מ- 80 חולים עם שיעורי הצלחה גבוהים, יש להניח שבמידה והטיפול יינתן בשלבים מוקדמים יותר שיעורי ההצלחה יהיו טובים יותר.

הטיפול אינו בסל הבריאות, וניתן לקבל אותו בבתי החולים: תל השומר, רמב”ם, איכילוב, וולפסון, אסף הרופא, שערי צדק ואסותא – רמת החייל.

ד"ר חיים גולן

ד"ר חיים גולן

יועץ רפואי באיזוטופיה מולקיולר אימגינג

לכל הפוסטים של חיים גולן, ליחצו